بی‌توجهی به انتشار کتاب برای کودکان نابینا

بی‌توجهی به انتشار کتاب برای کودکان نابینا

13 آذر 1398

در رونمایی از ۲۲ عنوان کتاب به خط بریل، از بی‌توجهی به انتشار کتاب برای کودکان نابینا و نادیده گرفتن شدن حق این کودکان در انتشار کتاب سخن گفته شد.

 

 به مناسبت روز جهانی معلولان، از ۲۲ عنوان کتاب کودک و نوجوان به خط بریل برای نابینایان با حضور تعدادی از نویسندگان کتاب‌ها و همچنین کودکان و نوجوان نابینا در مرکز فرهنگی و هنری شماره ۲۱ کانون در بوستان فدک رونمایی شد.

 

زهره پریرخ یکی از نویسندگان حاضر در مراسم در سخنانی گفت: کلمه‌ها مثل دانه‌های باران برای ما لذت‌بخش هستند؛ بارش کلمه‌ها گاه خوشحال، گرم و خنک‌مان می‌کند و این کلمات با فکر و خیال ما بازی می‌کنند. امیدوارم باران کلمات هر روز بیشتر از پیش شود و برای کودکان نابینا کتاب‌های بیشتری به همراه بیاورد.

 

سپس یکی از کودکان بخش‌هایی از کتاب بریل با عنوان «داستان قلقلک» نوشته سپیده خلیلی را خواند.

 

در ادامه مراسم مجید عمیق - نویسنده و مترجم کتاب‌های کودک و نوجوان - خطاب به کودکان نابینا اظهار کرد: من همیشه از این بابت خوشحالم که کانون به عنوان پرچم‌دار چاپ کتاب‌های بریل این حوزه را گسترش دهد و تنوع موضوعی داشته باشد تا آگاهی شما در زمینه‌های مختلف افزایش پیدا کند.

 

او سپس توضیحاتی را درباره کتاب «انسان و طبیعت»  که درخصوص «پدافند غیرعامل» است و  در آن شیوه‌های مختلف برای جلوگیری تلفات در زمان جنگ توضیح داده شده است، ارائه کرد.

 

عمیق  همچنین بیان کرد: ما انسان‌ها بسیاری از اختراع‌های خود را از طبیعت و زندگی یاد گرفته‌ایم.

 

این نویسنده در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بهتر است فقط کتاب‌های منتشرشده در کانون به کتاب بریل تبدیل نشود، بلکه کتاب‌هایی ویژه نابینایان نوشته شود. می‌توانیم رمان‌های بلند را برای نابینایان خلاصه کنیم و با خط بریل بنویسیم.

 

در ادامه مراسم، میترا ناظم - مسئول مرکز فرهنگی هنری شماره ۲۱ کانون - به قصه‌گویی برای کودکان نابینای حاضر در مراسم پرداخت. همچنین راضیه پارسایی یکی از دانش‌آموزان نابینای مدرسه «نرجس» برای حاضران فلوت نواخت.

 

روح‌الله کاظمی‌زاده - مدیرکل نظارت بر انتشارات کانون - هم در این نشست، اظهار کرد: برای عزیزان روشندل غیر از کتاب‌هایی که امروز رونمایی و در مراکز کانون در سراسر کشور پخش می‌شوند، ۳۱ عنوان کتاب بریل در اختیار دوستان روشندل قرار می‌گیرد. سال گذشته ۲۰ نسخه کتاب شنیداری داشتیم و امسال بیش از ۳۰ عنوان شنیداری داریم. اولین نمایش‌نامه شنیداری با عنوان «جزیره بی‌تربیت‌ها»، کتاب‌های علمی، رمان‌های تألیفی و ترجمه‌ای برای دوستان نابینا آماده شده است.

 

کاظمی‌زاده در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد در کانون کتاب‌هایی نیز ویژه کودکان کم‌بینا و کم‌شنوا تولید شود.

 

سپس از ۲۲ عنوان کتاب‌ منتشرشده با خط بریل رونمایی شد.

شاه‌محمدی معلم دانش‌آموزان نابینای مدرسه «نرجس» نیز در بخش پایانی مراسم بیان کرد: خوشحالم که از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کتاب‌های بریل توجه شده است. متأسفانه حق کودکان نابینا نادیده گرفته شده و کتاب‌هایی در قالب بریل منتشر می‌شدند که ناشران دوست دارند، نه موضوع‌ها و کتاب‌هایی که بچه‌های نابینا دوست دارند.

 

او تصریح کرد: به کتاب برای کودکان نابینا توجه نمی‌شود در صورتی‌که باید سطح علمی کودکان نابینا با همسن‌های بینای خود رشد کند.

 

منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است