برپایی اختتامیه نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی

برپایی اختتامیه نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی

25 آذر 1398

آیین اختتامیه نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی (بریلفا) با هدف بهبود جایگاه ویژه بریل در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان و رفع کاهش تدریجی استفاده از این خط در دو دهه اخیر به خصوص در ایران به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

 

همچنین توجه ویژه سازمان‌ها و معاهدات بین‌المللی بر حفظ، گسترش و رسمیت بخشی بیشتر به خط بریل و نیز بازشناسی و معرفی این خط به جامعه از دیگر اهداف این جشنواره است.

 

بخش‌های این جشنواره شامل مقاله نویسی به بریل، دستاوردها و فعالیت‌های مؤثر در زمینه بریل، پژوهش در حوزه بریل و ایده‌های خلاقانه در زمینه بریل با هدف حفظ و گسترش خط بریل فارسی، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی نسبت به خط بریل در جامعه است.

 

از دیگر بخش‌های نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی ترویج، ترغیب و نهادمندسازی این خط در بین نابینایان ایران، ایجاد توجه و حساسیت نسبت به بریل در دستگاه‌های ذی‌ربط و بازشناسی و توجه ویژه به ظرفیت حداکثری بریل در تأمین نیازهای اطلاعاتی افراد با آسیب بینایی است.

 

سازمان اسناد و کتابخانه ملی هم راستا با روندها و فعالیت‌های جهانی و به عنوان یک سازمان پیشگام آیین اختتامیه جشنواره ملی بریلفا را فردا (سه شنبه ۲۶ آذرماه) از ساعت ۹ صبح در تالار قلم مرکز همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار می‌کند.

 

این مراسم با سخنرانی اشرف بروجردی – رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آسوتان آسوتکوفسکی – رییس دفتر منطقه ای یونسکو، سیدجواد حسینی – رییس سازمان آموزش و پرورش استثنائی و نوش آفرین انصاری همراه خواهد بود.

 

منبع : مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است