اجرای «روشنا» برای دانشجویان نابینا و کم‌بینای کوی دانشگاه

اجرای «روشنا» برای دانشجویان نابینا و کم‌بینای کوی دانشگاه

3 اسفند 1398

معاون دانشجویی دانشگاه تهران با اشاره به اجرای طرح روشنا ویژه دانشجویان نابینای پسر در مجتمع خوابگاهی کوی دانشگاه گفت: در راستای اجرای طرح روشنا در مجتمع خوابگاهی کوی دانشگاه، مسیر تردد دانشجویان نابینا از ساختمان شماره 3 که محل زندگی دانشجویان نابینای پسر در کوی دانشگاه است به سمت نانوایی و سلف غذاخوری کوی مناسب‌سازی شده است و در صورت تامین اعتبار لازم این طرح در خوابگاه دخترانه فاطمیه نیز اجرا خواهد شد.

 

دکتر سعید حبیبا ، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: پرداخت هزینه‌های تبدیل کتاب صوتی، مشارکت در برگزاری جشن مراسم روز عصای سفید از خدمات ارائه شده به دانشجویان نابینا و کم بینا در دانشگاه تهران است،همچنین بودجه اختصاص یافته به معاونت دانشجویی و دانشگاه برای دانشجویان نابینا و کم‌بینا بسیار محدود است، اما از اقداماتی که معاونت دانشجویی و دانشگاه برای دانشجویان نابینا و کم‌بینا انجام داده است تأمین و تهیه و در اختیار قراردادن کارت هدیه کمک هزینه خرید کتاب به دانشجویان نابینا و کم‌بینا به مناسبت نمایشگاه کتاب به صورت سالیانه، خرید ویس رکوردر برای دانشجویان ورودی جدید به صورت سالیانه و راه‌اندازی سایت نابینایان توسط اداره‌کل امور دانشجویی دانشگاه بوده است.

 

 وی افزود: در زمینه مناسب‌سازی معابر برای دانشجویان نابینا و کم بینا با پیگیری‌های معاونت دانشجویی دانشگاه، در هیئت رئیسه دانشگاه تصویب شد، دانشکده‌ها و پردیس‌ها نسبت به مناسب‌سازی ساختمان‌ها و مراکز خدماتی خود برای استفاده دانشجویان ناتوان جسمی و نابینا خصوصاً در ساختمان‌های جدید و دردست نوسازی اهتمام ورزند که در این راستا اقدامات خوبی در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی صورت گرفت.

 

معاون دانشجویی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: علاوه‌بر آن در خوابگاه‌های دانشگاه تهران حتی‌الامکان تلاش شده است دانشجویان با آسیب بینایی از اتاق تک نفره بهره‌مند شوند و با قرار گرفتن اتاق‌های این دانشجویان در یک نیم طبقه مجزا، سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه آن‌ها از دیگر دانشجویان جدا شده است.

 

دکتر حبیبا گفت: در صورتی‌که دانشجویان با آسیب بینایی خوابگاهی تمایل و درخواست داشته باشند برای برطرف کردن مشکلات آموزشی و زندگی آن‌ها یک دانشجوی همیار در کنارشان در خوابگاه قرار می‌گیرد و از دانشکده‌ها و پردیس‌ها نیز خواسته شده است در صورت تأمین اعتبار لازم در قالب کار دانشجویی یک دانشجوی همیار برای این گروه از دانشجویان در نظر بگیرند.

 

وی افزود: با پیگیری‌های معاونت دانشجویی و تصویب هیئت رئیسه دانشگاه این دانشجویان دو نیم‌سال بیشتر از دانشجویان عادی می‌توانند از خدمات رفاهی از جمله خوابگاه و تغذیه بهره‌مند شوند، علاوه‌بر آن معاونت آموزشی دانشگاه اضافه سنوات دو نیمسال موجود در آئین‌نامه برای دانشجویان نابینا را جهت تأخیر در پروپوزال، امتحان جامع و آزمون زبان نیز اعمال می‌کند و تمهیدات لازم از سوی معاونت پژوهشی دانشگاه جهت بهره‌برداری دانشجویان نابینا از فایل word پایان‌نامه دانشجویان دانشگاه تهران فراهم شده است.

 

معاون دانشجویی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: هم‌چنین با تصویب هیئت رئیسه دانشگاه در صورت تأمین اعتبار لازم و خریداری یک دستگاه پرینتر بریل، آزمون زبان‌های دانشجویان با آسیب بینایی در دانشکده زبان‌ها با خط بریل برگزار خواهد شد.

 

دکتر حبیبا گفت: امسال هم با کمک صندوق رفاه دانشجویان، 15 دستگاه برجسته‌نگار هوشمند و یک دستگاه پرینتر بریل برای این دانشجویان خریداری کرده‌ ایم و در تلاش هستیم تا چند دستگاه دیگر نیز خریداری کنیم.

 

وی با بیان این‌که اعطای وام از طرف صندوق رفاه به دانشجویان نابینا 50 درصد اضافه بر دانشجویان عادی است، افزود: صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم سابقاَ بدهی‌های وام‌های عادی و اجازه بهای خوابگاه را برای کسانی که از سازمان بهزیستی گواهی از کار افتادگی یا دائم ارائه می‌دادند مشمول بخشودگی قرار می‌داد اما هم‌اکنون تنها بدهی آن‌ها را مشمول تقسیط دو برابر دانشجویان عادی قرار می‌دهد.

 

به گفته معاون دانشجویی دانشگاه تهران، هم‌اکنون 119 دانشجوی نابینا و کم‌بینا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، و بیشترین دانشجویان در رشته‌های علوم انسانی تحصیل می‌کنند.

 

منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است