محرومیت نابینایان از پلاک ویژه

محرومیت نابینایان از پلاک ویژه

7 اسفند 1398

مدیرعامل انجمن نابینایان ایران ضمن بیان اینکه نابینایان تا چندی پیش پلاک ویژه معلولان دریافت می کردند گفت که اما اخیراً پلاک ویژه به آنها تعلق نمی گیرد.

 

 دکتر علی اکبر جمالی افزود: یکی از مهم ترین دغدغه‌های نابینایان در ایران مشکل مواد مطالعاتی است. این افراد از طریق بریل و یا گویا مطالعه می کنند اما کتب بریل به خاطر هزینه‌ها و کمبود چاپخانه‌ها در کشور به شدت محدود و کم است.

 

وی دسترسی به نشریات و کتاب را از مشکلات اصلی این افراد دانست و گفت: دسترسی به کتاب از طریق بریل باعث درک بهتر نابینایان از مطالب کتب درسی و دانشگاهی خواهد شد ضمن اینکه مزایای آن هم نسبت به گویا بودن کتاب بیشتر است.

 

مدیرعامل انجمن نابینایان ایران همچنین مطرح کرد: نابینایان تا چندی پیش پلاک ویژه معلولان را دریافت می کردند اما اخیراً پلاک ویژه به آنها تعلق نمی گیرد. سازمان بهزیستی و راهنمایی و رانندگان متولیان این موضوعند و دلیل این کار خود را افزایش تعداد پلاکها و مسافرکشی می دانند در صورتی که این دلایل به هیج عنوان معقول و منطقی نیست و باید فکری برای این قضیه شود.

 

جمالی در ادامه گفت: حتی ۴۰ لیتر بنزین اضافه هم به نابینایان تعلق پیدا نکرده است و این در شرایطی است که نوع مبلمان شهری نامناسب بوده و رفت و آمد برای نابینایان واقعاً سخت است و هزار و یک مشکل برای آنها ایجاد می کند.

 

مدیرعامل انجمن نابینایان ایران یادآور شد: سال گذشته یکی از افراد نابینا به خاطر همین قضیه عدم مناسب سازی مبلمان شهری به زیر قطار مترو افتاد و در اصفهان هم یک نابینا بر اثر تصادف با اتوبوس فوت کرد.

 

جمالی با بیان اینکه آموزش تلفیقی نابینایان تا مقطع دبستان تحت هیچ شرایطی درست نیست گفت: بعد از دوره دبستان و در دوره راهنمایی و دبیرستان اشکالی ندارد البته مشروط به اینکه امکانات لازم را در اختیار داشته باشند.

 

منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است