فعالیت‌های کمیته پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار در تهران

فعالیت‌های کمیته پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار در تهران

9 فروردین 1399

امین شاهرخی در خصوص فعالیت‌های کمیته پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیر بهزیستی استان تهران گفت: به دلیل گستره و تنوع جامعه هدف تحت پوشش و به تبع آن وجود مراکز متعدد نگهداری سازمان بهزیستی و اهمیت اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در خصوص بیماری‌ها بویژه بیماری‌های واگیر کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر استان در عالی‌ترین سطح استانی تحت نظارت و بر اساس سیاست‌ها و برنامه‌های کمیته کشوری بیماری‌های واگیر فعال است و به طور مستمر امور مربوط به بیماری‌های مربوطه را رصد می‌کند.

 

شاهرخی ادامه داد: با انتشار خبر شیوع بیماری کرونا در کشور چین و پیش از ورود به ایران این کمیته با توجه به وجود تجارب قبلی درباره بیماری‌هایی همچون آنفولانزا که در مراکز تحت پوشش بهزیستی اتفاق افتاده بود از بهمن ماه سال ۹۸ جلسات متعددی را برگزار و پیش بینی‌های لازم را با هماهنگی و نظارت کمیته کشوری اتخاذ کرد.

 

وی با اشاره به جامعه متنوع و بزرگ تحت حمایت سازمان بهزیستی و گروه‌های سنی مختلف از نوزادی تا سالمندی گفت: مراکز دولتی تحت پوشش و غیر دولتی دارای مجوز از سازمان بهزیستی از گروه‌های متنوع و حساسی مانند سالمندان، کودکان، افراد دارای معلولیت و معتادان که معمولاً دارای مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای جسمی هستند نگهداری می‌کنند و ضروری است به هریک از گروه‌ها توجه و تدابیر ویژه مربوط به خود اتخاذ شود که به همین دلیل دستور العمل های ویژه ای برای هر یک از گروه‌ها توسط کمیته مذکور تدوین و به مراکز ابلاغ شد.

 

رئیس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر بهزیستی استان تهران از برگزاری جلسات و اقدامات متعدد کمیته‌های کشوری و استانی پیشگیری از بیماری‌های واگیردار بهزیستی خبر داد و گفت: در یکی از اولین اقدامات سازمان بهزیستی کشور در اوایل اسفندماه اعتباری خاص تحت عنوان کمک هزینه تهیه مواد و وسایل بهداشتی برای پیشگیری از شیوع کرونا ویروس با سرانه ۳۰ هزار تومان برای هر فرد مقیم در مراکز اختصاص و به صورت متمرکز و الکترونیک مستقیماً به حساب مراکز واریز کرد و در همین راستا در هفته اول سال جدید با نظر مساعد رئیس سازمان بهزیستی کشور مبلغ پنج میلیون ریال به ازای هر فرد مقیم در مراکز نگهداری شبانه روزی سالمندان و معلولین به حساب مراکز واریز شد.

 

وی گفت: با مساعدت بنیاد مستضعفان بالغ بر سه هزار و پانصد نفر معلول ضایعه نخاعی و بسترگرای تحت پوشش استان تهران از کمک هزینه تأمین وسایل بهداشتی برای پیشگیری از شیوع کروناویروس به مبلغ ۲۵۰ هزار تومان بهره مند شده اند که این مبلغ هم مستقیماً به حساب خود این افراد واریز شد.

 

شاهرخی در مورد نظارت بر مراکز مختلف بهزیستی جهت رعایت بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها گفت: تیم‌های متعددی در سطوح مختلف کار نظارت و بازرسی از مراکز را بر عهده دارند و نحوه فعالیت و عمل به دستورالعمل‌ها را بررسی می‌کنند که این تلاش‌ها موجب شد شاهد کمترین آسیب در مراکز باشیم.

 

وی از آگاهی بخشی و توزیع اقلام بهداشتی به منظور کنترل شیوع بیماری کرونا در میان کودکان کار و خیابان و افراد معتاد گفت و تشریح کرد: با مذاکرات اولیه با بنیاد مستضعفان و پیگیری‌های صورت گرفته مبلغ پنج میلیارد تومان از سوی بنیاد برای حمایت از کودکان کار و خیابان در کشور بویژه استان تهران اختصاص یافت که در استان تهران اورژانس اجتماعی و گروه‌های مردم نهاد با حضور در محل‌های تجمع کودکان کار و خیابان، بسته‌های بهداشتی شامل بروشور، ماسک، مواد ضد عفونی کننده و دستکش را روزانه بین کودکان توزیع می‌کنند و آگاهی بخشی لازم در خصوص بیماری کرونا بین کودکان و خانواده‌های آنان صورت می‌گیرد.

 

رئیس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر بهزیستی استان تهران با تشکر از تلاش‌های گروه‌های فعال در حوزه معتادان گفت: تیم‌های سیار کاهش آسیب معتادان و گروه‌های مردم نهاد با حضور در پاتوق‌های معتادان، اقلام بهداشتی و پیشگیرانه را بین معتادان توزیع می‌کنند.

 

شاهرخی همچنین در مورد حمایت از مراکز نگهداری از معتادان گفت: سازمان بهزیستی از آغاز شیوع کرونا تاکنون مبلغ پنج میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در دو مرحله به هر مرکز درمان اعتیاد و کاهش آسیب برای تهیه و توزیع اقلام پیشگیرانه اختصاص داده است.

 

رئیس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار بهزیستی استان تهران از افزایش ظرفیت و ساعات کاری مرکز مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ به منظور کاهش اضطراب ناشی از این بیماری در عموم مردم خبر داد و گفت: همزمان با افزایش ظرفیت خطوط مرکز مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ از ۴۰ خط به ۸۰ خط، ساعات کاری مرکز نیز از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۲۴ با توجه به نیاز بیشتر مردم و افرادی که دچار اضطراب و مشکلات ناشی از این بیماری نیازمند مشاوره روانشناختی شده اند افزایش یافته است.

 

شاهرخی همچنین از تعطیلی مهدهای کودک و مراکز توانبخشی روزانه سراسر استان با هماهنگی ستاد مبارزه با کرونا استان تهران از اول اسفندماه سال ۱۳۹۸ تا اطلاع بعدی خبر داد.

 

وی با بیان اینکه ۹۰۰ مهد کودک، ۲۰۰ مرکز درمان معتادان، ۱۹۰ مرکز نگهداری و توانبخشی شبانه روزی معلولان و ۷۶ مرکز نگهداری کودک و نوجوان در تهران فعالیت می‌کنند افزود: مراکز بزرگی چون اخوان با دارا بودن یک هزار و ۵۰۰ نفر مقیم و شفق با یک هزار مددجو در حوزه درمان معتادان خیابانی و آسایشگاه خیریه کهریزک با یک هزار و ۴۰۰ معلول و سالمند در استان فعالیت می‌کنند که به منظور کنترل شیوع بیماری در مراکز، پذیرش‌های جدید و ملاقات‌های عمومی مگر در موارد خاص متوقف شد.

 

شاهرخی در خصوص اقدامات حمایتی صورت گرفته در رابطه با آسایشگاه خیریه کهریزک توسط بهزیستی استان تهران به منظور کنترل شیوع بیماری کرونا گفت: سازمان بهزیستی در طی چند مرحله و تحت عناوین مختلف حمایت‌های خود را جهت افزایش سطح بهداشتی و به منظور پیشگیری از شیوع بیماری کرونا انجام داده است که از جمله این اقدامات، می‌توان به پرداخت مبلغ ۷۵۰ میلیون تومان علاوه بر یارانه ماهیانه مرکز برای تهیه اقلام و وسایل بهداشتی و پیشگیرانه اشاره کرد.

 

رئیس کمیته پیشگیری از بیماری‌های واگیر دار بهزیستی استان تهران ضمن تشکر از همراهی و مساعدت بنیاد مستضعفان گفت: به دلیل شرایط خاص و ابتلاء چند نفر از کارکنان و مددجویان این مرکز، در مرحله بعد به درخواست ریاست سازمان بهزیستی کشور مبلغ سه میلیارد تومان دیگر از سوی بنیاد مستضعفان به حساب این مرکز اختصاص یافت.

 

وی به تخصیص همه اقلام اختصاص یافته به استان تهران از کمک‌های صندوق بین المللی جمعیت سازمان ملل شامل ماسک، مواد ضد عفونی کننده و دستکش به ارزش ۳۰۰ میلیون تومان به مرکز کهریزک اشاره کرد و افزود: طی جلساتی که با همکاران وزارت بهداشت به عنوان متولی درمان برگزار شد مصوب شد با توجه به حضور سالمندان و جمعیتی که نسبت به جمعیت عمومی آسیب پذیرتر هستند، از طرف وزارت بهداشت تیمی شامل ۵ نفر جهت تشخیص سریع‌تر بیماری کرونا و تسهیل در امر اعزام بیماران مبتلا در این مرکز مستقر شوند.

 

شاهرخی افزود: به علت ابتلاء تعدادی از کارکنان مرکز کهریزک به بیماری کرونا، از طرف جمعیت هلال احمر قول مساعد برای تأمین نیروی انسانی جهت کمک در بخش‌های خدماتی و کمک بهیاری داده شد که تا کنون ۸ نفر از طرف جمعیت هلال احمر به این مرکز معرفی شده اند

 

منبع : مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است