تشریح اقدامات و مصوبات حوزه راه و شهرسازی برای مناسب سازی

تشریح اقدامات و مصوبات حوزه راه و شهرسازی برای مناسب سازی

5 آبان 1399

رییس سازمان بهزیستی کشور مصوبات سیزدهمین جلسه هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور که امروز در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد را تشریح کرد.

 

وحید قبادی دانا رئیس سامان بهزیستی کشور در خصوص برگزاری سیزدهمین جلسه هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور که امروز در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، در جمع خبرنگاران در فضای مجازی گفت: جلسه امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی و معاونان ایشان و اعضای ستاد در سطح معاونین وزارتخانه ها و دستگاههای مربوطه تشکیل شد که به بررسی وظایف راه و شهرسازی جهت مناسب سازی و دسترس پذیری در راه های کشور و همچنین پایانه های مسافرتی و ایستگاههای بین راهی و همچنین وضعیت فرودگاه ها، پایانه ها و خطوط ریلی کشور برای معلولان پرداخته شد.

وی ادامه داد: طبق گزارش این وزارتخانه تاکنون کارهای خوبی جهت مناسب سازی انجام شده است و از ۱۳۷ ایستگاه راه آهن حدود ۵۰ ایستگاه که بیش از ۹۵ درصد مسافران را جابجا می کند شرایط دسترس پذیری برای جامعه معلولان دارد. این شرایط شامل ایجاد رمپ، آسانسور و بالابر، پارکینگ اختصاصی برای معلولان، سرویس بهداشتی مناسب است و همچنین تلاش شده که از هر ایستگاه یک کوپه برای جامعه معلولان مناسب سازی شود و برای اخذ بلیت نیز شرایط مناسب فراهم شود.

قبادی دانا گفت: همچنین گزارش هایی از مناسب سازی ۱۱۰ مجتمع بین راهی ارائه شد و اعلام شد که از ۵۰۰ مجتمع بین راهی که در حال ساخت است و همچنین بیش از ۸۰۰ مجتمع که در حال طراحی است اجازه بهره برداری بدون آنکه الزامات لازم برای خدمات دهی به معلولان داشته باشند را نمی دهند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: همچنین الزام شد که برای خرید بلیت هواپیما و راه آهن و همچنین اتوبوس برای جامعه نابینایان نیز سایت ها مناسب سازی شوند. طبق تاکیدات قرار شد هیئت های ممیزه ستاد هماهنگی مناسب سازی در این اماکن حضور پیدا کنند و شرایط را رصد کنند. از تشکل های جامعه معلولین دارای مشکلات بینایی و شنوایی و … نیز در این هیئت ها حضور دارند.

به گفته وی از دیگر مصوبات این جلسه این بند بود که: سازمان نظام مهندسی ساختمان، سازمان مجری طرح هاو تاسیسات دولتی و عمومی و همچنین بنیاد مسکن با اهتمام ویژه بر حسن اجرای بخشنامه شماره ۳۴۰.۱۲۹.۹۹ سازمان برنامه و بودجه پیرامون ضابطه شماره ۲۴۶ امور نظام فنی و اجرایی نظارت نمایند و با متخلفین برخورد قانونی صورت پذیرد.

همچنین سازمان نظام مهندسی ساختمان قرار شد فراگیری و بازآموزی ضوابط و مقررات مناسب سازی را در آزمون های ارتقا، پایه و تایید صلاحیت حرفه ای جامعه مهندسین اعمال کند و در شهرها یا شهرک های جدید و در حال ساخت مجموعه ضوابط و مقررات مناسب سازی در همه ابعاد محیط فیزیکی، مکان های عمومی، امکانات و وسایل خدماتی رعایت شود.

 

منبع:  مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است