فرصت نابرابر اشتغال‌زایی مددجویان بهزیستی وکمیته امداد

فرصت نابرابر اشتغال‌زایی مددجویان بهزیستی وکمیته امداد

26 آبان 1399

خرمشهر- بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) برای توانمندسازی مددجویان، وام اشتغال‌زایی را پرداخت می کنند اما چرا سقف پرداختی بهزیستی کمتر از کمیته امداد است؟

 گروه استان‌ها - مصطفی آل علی*: از فلسفه وجودی ایجاد سازمان بهزیستی «خوب زیستن» است و کسانی که تحت پوشش این سازمان هستند، این امیدواری را دارند که به نسبت زندگی خوبی را داشته باشند چرا که این امر یکی از سیاست‌ها و اهداف سازمان بهزیستی برای مددجویان خود به حساب می‌آید.

در این راستا سازمان بهزیستی برای ایجاد یک زندگی خوب و با قصد خودکفا سازی و توانمندسازی مددجویان از جمله معلولان و سایر کسانی که تحت پوشش آن هستند، اقدام به پرداخت تسهیلات اشتغال‌زایی به آنها می‌کند.

این وام اشتغال‌زایی که سود آن چهار درصد و دوره بازپرداخت آن نیز پنج ساله (۶۰ ماه) است؛ فرصت طلایی را برای زنان سرپرست خانوار، معلولان و سایر کسانی که می‌توانند از این تسهیلات شغلی بهره‌مند شوند، به وجود آورده است.

بر همین اساس مبلغ اشتغال‌زایی تا سال ۹۷ میزان ۲۰۰ میلیون تومان بوده است و در سال ۹۸، این رقم به ۵۰ میلیون تومان رسید اما سوال اساسی این است که با توجه به تورم بالای موجود در کشور، آیا این ۵۰ میلیون تومان برای توانمندسازی مددجویان در سال جاری و سال‌های آینده کافی خواهد بود و آنها را در زمینه اقتصادی مستقل خواهد کرد؟

در این میان تسهیلات اشتغال‌زایی برای افراد تحت پوشش کمیته امداد خمینی (ره) ۱۰۰ میلیون تومان است که به نظر می‌رسد این رقم می‌تواند در راستای خودکفا سازی مددجویان نقش مهمی را ایفا و آنها را در توانمندسازی اقتصادی کمک کند.

اکنون همه می‌دانند که بهزیستی و کمیته امداد خمینی (ره) برای توانمندسازی مددجوهای خودشان، طرح اشتغال‌زایی را در برنامه‌های خود دارند اما سوال اینجاست چرا سقف مبلغ پرداختی سازمان بهزیستی به مراتب کمتر از سازمان کمیته امداد خمینی (ره) است؟

این در حالی است که این دو سازمان در تلاش هستند که افرادی را که تحت پوشش آنها قرار دارند، با پرداخت «وام‌های اشتغال‌زایی» این افراد را در زمینه اقتصادی تربیت کرده و شغل مستقل و ثابتی را به این دسته از افراد به ارمغان بیاورند.

از این رو افزایش تسهیلات اشتغال‌زایی سازمان بهزیستی حداقل به ۱۰۰ یا ۱۵۰ میلیون تومان از چنان اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که می‌توان آن را نقش آفرین در چرخه اقتصادی مددجویان سازمان بهزیستی قلمداد کرد.

لذا در این زمینه از همه نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان استان خوزستان انتظار می‌رود که با تهیه و ارائه طرح افزایش میزان وام اشتغال‌زایی سازمان بهزیستی به مجلس، گام مهمی را در توانمندسازی مددجویان به خصوص معلولان بردارند که به رغم داشتن سهمیه شغلی اما از آن بهره‌مند نیستند و آنها را برای رسیدن به استقلالیت اقتصادی کمک کنند.

*خبرنگار حوزه آسیب‌های اجتماعی

 

منبع:  مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است