یک روانشناس بالینی مطرح کرد

یک روانشناس بالینی مطرح کرد

طرح های "مثبت زندگی" نیازمند واکاوی

16 دی 1399

مازندران- یک روانشناس بالینی گفت:با توجه به ارائه خدمات ۲۲ گانه و دستورالعمل و همچنین پرداخت مبالغ پیش بینی شده ماهانه در این شرایط امکان پرداخت حقوق و بیمه قانون کار و با نظر به تورم سالانه و افزایش بیمه و دستمزد به پرسنل وجود ندارد و همچنین برای برآورده شدن حجم توقعات سازمان نیازمند نیروهای پاره وقت بوده که با این پرداختی سازمان بهزیستی امکان ارائه خدمات بهتر وجود ندارد که نیازمند واکاوی جدی تر طرح‌های مثبت زندگی است.

طالبعلی پورشریعه با اشاره به اینکه بهزیستی، عبارت است از مجموعه‏ ای هماهنگ از برنامه‏ ها و فعالیت‏هایی که زیر نظارت یا کمک دولت، برای بهبود زندگی افراد و گروه‏ های آسیب‏ پذیر جامعه، انجام می‏‌شود، اظهار کرد:  این تعریفی است که سازمان ملل متحد از بهزیستی ارائه کرده است.

وی افزود: از بدو تأسیس سازمان بهزیستی ۵۲ وظیفه بر عهده ی آن گذاشته شد، که رسیدگی به امور کودکان بی سرپرست، زنان بی سرپرست و سرپرست خانوار، مسئولیت سلامت روان جامعه، امور مربوط مهدهای کودک، سالمندان، معلولان، کودکان کار و خیابانی، زنان آسیب دیده و در معرض آسیب، کاهش طلاق، مشاوره، اشتغال و مسکن، آموزش های پیش از ازدواج و  غیره بخشی از آن است.

این روانشناس بالینی ادامه داد: تلاش برای حفظ کیان خانواده‏ های آسیب دیده و آسیب‏ پذیر، نگهداری و مراقبت و توان بخشی معلولان و آماده سازی آنان برای از سرگیری زندگی عادی در جامعه، توسعه پژوهش‏های کاربردی برای پیشگیری از معلولیت‏ها و آسیب‏های اجتماعی، بازپروری، اصلاح و ارشاد ناسازگاران و آسیب دیدگان اجتماعی، حمایت از اقشار محروم و آسیب‏ پذیر از عمده ‏ترین وظایف و مسؤولیت‏های سازمان بهزیستی ذکر شده است.

پورشریعه گفت: اما کاربست رویکردها و رویه های نوین وکارآمددر بستر فرآیندهای توانمندسازی اقشار آسیب پذیر جامعه اعم از نوجوانان، زنان سرپرست خانوار و معلولین و غیره  مستلزم نگاه و رویکردی فراتر از خدمات بالینی و تک ساحتی در فرایند خدمات حمایتی برای افراد است.

وی تصریح کرد: گروه های هدف یادشده علیرغم حضوری مستمر در برنامه های توانمندسازی نیازمند بسترهای فرصت ساز و زیرساخت های انطباق یافته ای برحسب توانمندی های خویش هستند تا در مسیر طراحی شده خویش بتوانند به روشی فعال سکان زندگی خود را در زندگی فردی خانوادگی و اجتماعی خویش به دست گیرند.

این روانشناس افزود: مثبت زندگی و منطق مبتنی بر فناوری آن شاید در تسهیل کار پرسنل سازمان اثر گذار باشد اما یک سر این طیف جامعه ی هدف سازمان حمایتی بهزیستی که اساس و اصل تشکیل سازمان برای حمایت و توانمندی آنها بوده است قرار دارد، با نگاهی به ماموریت ها و وظایف ۵۲ گانه سازمان بهزیستی متوجه خواهیم شد که با کم درآمد ترین و آسیب پذیر ترین این جامعه عظیم سر و کار داریم و صرف الکترونیکی کردن خدمات قادر به پاسخگویی نیاز آنها به عنوان یک انسان نیازمند نیست.

پورشریعه  ادامه داد: کاهش بهای تمام شده خدمات، فراهم شدن امکان ارائه خدمات به صورت الکترونیکی از مزایای این طرح بر شمرده شده است که ممکن است برای دولت با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور جلب توجه نماید.

وی با اشاره به ایرادات وارده به دستورالعمل مثبت زندگی اظهار کرد: با توجه به دستورالعمل مراکز مثبت زندگی که تاکید بر انجام خدمات سطح یک را دارد که تمامی خدمات اولیه جزو خدمات سطح یک می باشد اما در بندهای ۲۲ گانه بندهایی که جزو خدمات سطح ۲ می باشد تناقض وجود دارد.

این مسئول مرکز مشاوره در ساری خاطرنشان کرد: همچنین حجم کاری مددکاری با توجه خدمات الکترونیکی بسیار سنگین و فشرده بوده و مددکار را از رسالت اصلی خود دور نموده و سطح او را در حد اپراتور کامپیوتر پایین می آورد.

پورشریعه تاکید کرد: با توجه به ارائه خدمات ۲۲ گانه و دستورالعمل و همچنین پرداخت مبالغ پیش بینی شده ماهانه در این شرایط امکان پرداخت حقوق و بیمه قانون کار و با نظر به تورم سالانه و افزایش بیمه و دستمزد به پرسنل وجود ندارد و همچنین برای برآورده شدن حجم توقعات سازمان نیازمند نیروهای پاره وقت بوده که با این پرداختی سازمان بهزیستی امکان ارائه خدمات بهتر وجود ندارد که نیازمند واکاوی جدی تر طرح‌های مثبت زندگی است.

 

منبع:  ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است