شیوع بالای بیماری اوتیسم/برنامه افزایش مراکز حمایتی بهزیستی

شیوع بالای بیماری اوتیسم/برنامه افزایش مراکز حمایتی بهزیستی

28 آبان 1401

علی‌محمد قادری در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره تئاتر منطقه‌ای افراد دارای معلولیت طلوع به میزبانی زنجان، گفت: بهزیستی تلاش می‌کند تا ظرفیتی از حداکثر استعداد افراد دارای معلولیت ایجاد و شرایطی مهیا کند تا پرسشگری و مطالبه‌گری نسبت به اجرای قوانین با موضوع افراد دارای معلولیت صورت گیرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره تئاتر منطقه‌ای افراد دارای معلولیت طلوع، اظهار کرد: هر ساله به واسطه یک رویداد جهانی و بین‌المللی در کشور ضمن اینکه در همه اوقات برای حضور افراد دارای معلولیت در اجتماع تلاش می‌کنیم اما هفته گرامیداشت افراد دارای معلولیت مصادف با ۱۲ آذر بهانه‌ای است که بیشتر به حقوق افراد دارای معلولیت فکر کنیم و این فرصت خوبی است برای مسئولانی که تلاش می‌کنند روابط بین آحاد جامعه و افراد دارای معلولیت را به رسمیت بشناسند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، تصریح کرد: برگزیدگان ششمین جشنواره تئاتر افراد دارای معلولیت در اقلیم‌های مختلف کشور باید بتوانند از ظرفیت افرادی که در منزل هستند و شاید باور به استعداد خود ندارند در قالب یک کانون استعدادیابی داشته باشند؛ لذا باید تلاش کنید تا با هم‌افزایی و هم‌سویی شرایطی را فراهم کنید تا از ظرفیت موجود در استان‌های خود نیز استفاده کنند.

وی، اضافه کرد: این همت و دانایی افراد دارای معلولیت قطعاً باعث انتشار بیشتر رتبه‌های علمی، فرهنگی و ورزشی خواهد شد و هزاران استعداد را شکوفا خواهد کرد.

قادری با اشاره به عنوان جشنواره تئاتر معلولین طلوع استان زنجان، بیان کرد: طلوع، حرکت جدید برای افراد دارای معلولیت را به ارمغان می‌آورد و بر اساس حکمت خداوند محدودیت‌هایی در زندگی آن‌ها به وجود آمده که خداوند با عدالت خود رفتار خواهد کرد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، اضافه کرد: آنچه که امروز می‌توانیم بگوییم این است که بهزیستی تلاش می‌کند تا ظرفیتی از حداکثر استعداد افراد دارای معلولیت ایجاد و شرایطی مهیا کند تا پرسشگری و مطالبه‌گری نسبت به اجرای قوانین با موضوع افراد دارای معلولیت صورت گیرد.

وی در خصوص افزایش تعداد مراکز نگهداری از کودکان دارای اختلال اوتیسم، اظهار کرد: بخش توانبخشی بهزیستی برنامه مدونی برای افزایش مراکز روزانه و کمک به خانواده‌هایی که کودکان اوتیسم دارند، دارد و باید به جهت شرایط نگهداری در منزل، آموزش، آگاه‌سازی و تسهیلات ورود این افراد به جامعه فراهم شود.

قادری، تصریح کرد: بهزیستی پروتکل‌های مشخصی برای اینکه بتواند از ضریب نفود در توانبخشی استفاده کند، در اختیار دارد که برنامه جامعی است و در حال به روزرسانی هستیم تا بتوانیم پوشش حداکثری خدمات را داشته باشیم، اگر چه همیشه منابع محدود است ولی همکاران ما در تلاش هستند مراکزی تحت عنوان مراکز بینابینی ایجاد کنند که افراد بتوانند در مواقع ضروری عزیزان خود را در این مراکز در مدتی محدود مستقر کنند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، ادامه داد: همچنین با توجه به شیوع زیاد بیماری اوتیسم باید ظرفیت پژوهشی خاصی را ایجاد کنیم تا ضمن مراقبت از نرخ شیوع بالای این بیماری، باید بتوانیم ظرفیت اساسی برای مدیریت افرادی که شامل بیماری هستند، داشته باشیم.

 

منبع : مهر

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است