تحویل بیش از ۳۰ هزار واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی

تحویل بیش از ۳۰ هزار واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی

28 فروردین 1402

رئیس سازمان بهزیستی کشور از تشکیل سومین جلسه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان با حضور معاون اول رئیس جمهوری در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: سال ۱۴۰۱ به سبب حمایت مجلس برای افزایش ۳۰ درصد مستمری برای بار دوم، سال طلایی بود.

 علی‌محمد قادری در یک گفت وگوی تلویزیونی در تبیین و تشریح تحولات راهبردی در سال ۱۴۰۱ گفت: در واپسین ساعات سال گذشته ۹۹ درصد منابع سازمان بهزیستی کشور را از طریق دولت مردمی سیزدهم دریافت و تمام دیون خود را به جامعه هدف معزز پرداخت کردیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه واژه «عیدی» در قانون بودجه سنواتی سازمان بهزیستی کشور وجود ندارد، افزود: علاقه‌مندیم در فواصل مختلف بتوانیم خدمات موثر در قالب بسته‌های حمایتی و مالی ارائه دهیم و هر چه در راستای توانمندسازی جامعه هدف تلاش می‌کنیم به سبب آسیب‌پذیری این قشر نسبت به شرایط جامعه و... باز کم است اما ما از تلاش خود در جهت تحقق حداکثری اهداف و ماموریت‌ها مضایقه نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در قانون بودجه سالانه، یک بار افزایش مستمری صورت می‌گیرد، اظهارکرد: سال ۱۴۰۱ به سبب حمایت مجلس برای افزایش ۳۰ درصد مستمری برای بار دوم، سال طلایی بود و سازمان بهزیستی کشور این ۳۰ درصد افزایش را بعد از تصویب مجلس شورای اسلامی و ابلاغ شورای نگهبان در آذرماه با استفاده از منابع داخلی خود به همراه مابه‌التفاوت پرداخت کرد.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور واژه «مستمری» به معنای کمک‌هزینه معیشت است و ورای آن چیزی است که عموم مردم به عنوان یارانه دریافت می‌کنند که در قالب بعد خانوار تعیین می‌شود، لذا این تنها پرداختی بهزیستی به جامعه هدف نیست، به عبارتی اگر فرد معلولی در خانه نگهداری شود، به صورت ماهانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به عنوان حق پرستاری و یا حتی اقلام بهداشتی و... دریافت می‌کند.

قادری درخصوص پرداخت حداقل دستمزد حقوق کار به افراد دارای معلولیت شدید و بسیار شدید گفت: براساس ماده ۲۷ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت دولت مکلف است کمک هزینه معیشت افراد دارای معلولیت بسیار شدید و یا شدید فاقد شغل و درآمد را به میزان حداقل دستمزد سالانه تعیین و اعتبارات لازم را در قوانین بودجه سنواتی کشور منظور کند اما از سال ۱۳۹۷ منابعی برای آن درنظر نگرفته، در حالی که در سال ۱۴۰۲ برای اجرای آن ۳۶ همت نیاز است.

برخورداری ۲۲۰ هزار نفر از دهک پایین درآمدی با معلولیت شدید و خیلی شدید از حداقل دستمزد حقوق

رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: اگر این قانون بخواهد اجرایی و به عنوان یک مستمری و حقوق درنظر گرفته شود، باید از یک به اصطلاح صندوق بازنشستگی استفاده شود چراکه معنای تعیین حقوق مطرح می‌شود و باید بیمه‌پردازی آن از سنوات گذشته اتفاق افتاده باشد، لذا منابعی باید باشد تا بتوانیم آن را اجرایی کنیم این در حالیست که در حال حاضر حدود ۲۲۰ هزار نفر از دهک پایین درآمدی با معلولیت شدید و خیلی شدید از حداقل دستمزد حقوق برخوردار هستند.

وی درخصوص افزایش یارانه مراکز نگهداری افراد دارای معلولیت روزانه و شبانه و حق پرستاری گفت: سازمان بهزیستی کشور هیچ سالی مابه‌التفاوت افزایش از ابتدای سال تا زمان تصویب را به سبب نبود منابع پرداخت نمی‌کرد اما در دو سال اخیر با همه محدودیت‌های منابع، مابه‌التفاوت هشت ماه که در آذرماه این تعرفه مصوب شد، پرداخت کردیم به عبارتی آنچه در سنوات گذشته جاری و ساری نبود برای اولین‌بار اتفاق افتاد.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور برای اولین‌بار با عنایت رئیس جمهوری ۵۰ درصد شهریه یارانه مراکز غیردولتی و ۳۵ درصد مراکز روزانه و ۵۰ درصد حق پرستاری (مادر و همسری که فرد معلول خود را در منزل نگهداری می‌کند) افزایش یافت.

قادری با اشاره به پرداخت کمک شهریه تا مقطع دکتری جامعه هدف اظهارکرد: اکنون معوقه‌ای مربوط به سال ۱۴۰۱ وجود ندارد البته در بعضی استان‌ها به سبب ناهماهنگی سامانه‌های مجموعه دانشگاه به صورت موردی شاید معوقه‌ای وجود داشته باشد اما به صورت تراز ملی مفتخریم تمامی شهریه‌ها به حساب دانشجویان تحت پوشش واریز شده است.

دولت سیزدهم بیش از ۳۰ هزار واحد مسکونی تحویل مددجویان شده است

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در دولت سیزدهم بیش از ۳۰ هزار واحد مسکونی تحویل مددجویان شده است، گفت: سازمان بهزیستی کشور به هر مددجو واجد شرایط، ۱۰۰ میلیون تومان در مناطق شهری و روستایی به صورت بلاعوض پرداخت می‌کند.

وی با اشاره به پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته برای واگذاری ۱۶۰ هزار واحد مسکونی ادامه داد: تاکنون ۱۴۰ هزار نفر در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند. چندی پیش نیز تفاهمنامه همکاری با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به منظور کمک به احداث یا تکمیل ۱۰ هزار واحد مسکونی در روستاها و شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر جمعیت ویژه مددجویان تحت پوشش بالاخص افراد دارای معلولیت فاقد مسکن و یا دارای مسکن کم‌دوام در راستای تحقق اصول ۳، ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی و مواد مندرج در برنامه ششم توسعه منعقد شد.

قادری درخصوص اشتغال اظهارکرد: منابع بانکی همکاری‌هایشان متفاوت است بطوری که سال ۱۴۰۱ از محل بند «ب» تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۱، ۱۰ هزار میلیارد تومان بودجه تسهیلات اشتغال برای سازمان بهزیستی کشور پیش‌بینی شد و تعهد کشوری بهزیستی در برنامه ششم توسعه ۶۵ هزار نفر بود که با سیاست‌گذاری‌های صورت‌گرفته در حال حاضر براساس ثبت در سامانه رصد برای ۸۵ هزار نفر تسهیلگری اشتغال ایجاد شده که با کیفیت‌سنجی از ۹۳ درصد راستی‌آزمایی بیش از ۱۳۰ درصد محقق و اتفاقات خوبی در بعد توانمندسازی انجام شد.

 رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مصوبه کمیسیون عالی سازمان امور استخدامی کشور از سال گذشته گفت: با پیگیری سازمان بهزیستی کشور مقرر شد برای تحقق سهمیه سه درصدی استخدام افراد دارای معلولیت در دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی، حد نصاب قبولی بر اساس ۵۰ درصد نمره اولین فرد منتخب دارای معلولیت در هر دستگاه اعمال شود.

وی در پایان از تشکیل سومین جلسه کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان با حضور معاون اول رئیس جمهوری در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

 

منبع : ایسنا

نظرات

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.

درج نظر

ثبت نظر
عضویت در خـبـرنـامـه رعــد
لطفا ایمیل و شماره موبایل را وارد کرده و
دکمـه ثـبـت عـضـویـت را کلیـک نمایید.
کلیه حقوق وبسایت متعلق به موسسه رعد است